آخرین اخبار

آغاز عملیات اجرایی پروژه PDH-PP پتروشیمی جم در کنگان با حضور وزیر نفت

همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان بوشهر و منطقه عسلویه، عملیات اجرایی پروژه PDH-PP پتروشیمی جم با سرمایه‌گذاری حدود ۱.۲ میلیارد دلار و با حضور مهندس جواد اوجی، وزیر نفت؛ علیرضا زمان‌پور، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری؛ شیخ موسی احمدی، نماینده جنوب استان بوشهر؛ مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملّی صنایع پتروشیمی؛ عبدالرحیم قنبریان، مدیرعامل و تعدادی از مدیران پتروشیمی جم
اشتراک گذاری
11 اسفند 1401
نویسنده : عبدالصمد محمدی
منبع : روابط عمومی پتروشیمی جم
کد مطلب : 172

همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان بوشهر و منطقه عسلویه، عملیات اجرایی پروژه PDH-PP پتروشیمی جم با سرمایه‌گذاری حدود ۱.۲ میلیارد دلار و با حضور مهندس جواد اوجی، وزیر نفت؛ علیرضا زمان‌پور، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری؛ شیخ موسی احمدی، نماینده جنوب استان بوشهر؛ مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملّی صنایع پتروشیمی؛ عبدالرحیم قنبریان، مدیرعامل و تعدادی از مدیران پتروشیمی جم ظهر روز پنجشنبه ۱۱ اسفندماه آغاز گردید. 

به گزارش نایبند به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل پتروشیمی جم؛ شرکت توسعه پلیمر کنگان که 100% سهام آن متعلق به شرکت پتروشیمی جم است 25 مهرماه 1397 به منظور اجرا و بهره‌برداری طرح PDH/PP برای تولید پروپیلن و پلی‌پروپیلن ثبت و تاسیس شده است. 

محل اجرای این طرح جنوب شرق فازهای 22-24 مجتمع گازی پارس جنوبی است که دارای مزایایی همچون دسترسی به منبع عظیم خوراک پروپان می‌باشد.

این طرح در زمینی به مساحت 5,49 هکتار و با هدف تولید پروپیلن به روش هیدروژن‌زدایی تحت لیسانس شرکت UOP و تولید پلی پروپیلن مطابق با تکنولوژی در دسترس شرکت پتروشیمی جم طراحی و اجرا گردیده است. 

واحدهای اصلی مجتمع شامل تولید پروپیلن (PDH) به ظرفیت 600 هزار تن در سال و تولید پلی‌پروپیلن (PP) به ظرفیت600 هزار تن در سال و خوراک مجتمع 712 هزار تن پروپان از فازهای پارس جنوبی تامین می‌شود. 

ارزش محصولات تولیدی پروژه PDH/PP بالغ بر 550 میلیون یورو در سال با 100% ظرفیت تولید و میزان سرمایه‌گذاری این پروژه‌ی ارزشمند در حدود 1,2 میلیارد دلار است که دوره‌ی ساخت آن 57 ماه پیش‌بینی شده است.

فازبندی پیاده‌سازی و اجرای پروژه در فاز ۱ و زیرساخت شامل به‌سازی و آماده‌سازی زمین؛ فاز 2 یوتیلیتی، آفسایت و آفپلات واحد PDH به ظرفیت 600 هزار تن در سال و فاز 3 واحد Polypropylene به ظرفیت 600 هزار تن در سال است. 

همچنین میزان اشتغال‌زایی پروژه PDH/PP در دوره ساخت بیش از 3,000 نفر در فعالیت‌های اجرایی شامل نیروهای پیمانکاری، سازندگان و کارفرما و در دوره بهره‌برداری بیش از 500 نفر به صورت مستقیم و 1,500 نفر در زنجیره تولید پایین‌دستی خارج از مجتمع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *