کد خبر : 348
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۴

تشنه لب، بر لب دریا نشسته ایم

تشنه لب، بر لب دریا نشسته ایم

سایت خبری نایبند ، داریوش محبی – خبر بسته شدن و پلمپ کردن ورزشگاه امام خامنه ای شهر نخل تقی بسیار ناگوار و درد آور بود. کیست که نداند نخل تقی در شهرستان عسلویه و قطب و پایتخت اقتصادی و انرژی ایران است.منطقه ای که به سبب ذخایر عظیم گازی و نفتی در زمره یکتایان

سایت خبری نایبند ، داریوش محبی –

خبر بسته شدن و پلمپ کردن ورزشگاه امام خامنه ای شهر نخل تقی بسیار ناگوار و درد آور بود. کیست که نداند نخل تقی در شهرستان عسلویه و قطب و پایتخت اقتصادی و انرژی ایران است.منطقه ای که به سبب ذخایر عظیم گازی و نفتی در زمره یکتایان و بی مانندان در جهان است (البته اسکله ها و گمرکات و منابع معدنی و گردشگری و اکوتوریسم و توریسم صنعتی و… هم پیشکش) و دریغ و افسوس و درد که جامعه پیرامونی این غول بی همتای صنعتی و انرژی و اقتصادی دنیا در محرومیت و تبعیض به سر می برند. چرایی این ماجرا را در یادداشتی به تفصیل خواهم نگاشت اما در این مورد ویژه خواستم قیاسی کنم کشور قطر را با ایران عزیزمان که از نظر ذخایر انرژی از ایران هم رتبه پایین تری دارد و در این حوزه بزرگ گازی دنیا با ایران شریک است اما با برداشت بسیار بیشتر از این حوزه مشترک و امروز قطر کجا ایستاده است و ما کجا؟

برای این قیاس دو بازه زمانی مردادماه ۱۳۹۲ و اسفندماه ۱۳۹۶ را بررسی می کنیم:

تعداد چاههای در حال بهره برداری در مردادماه ۹۲ در ایران ۱۱۰ و در قطر ۴۰۱ و در اسفندماه ۹۶ در ایران ۲۵۲ و در قطر همان ۴۰۱ حلقه چاه فعال بوده است.
تولید روزانه گاز غنی از میدان پارس جنوبی در مرداد ۹۲ برای ایران ۲۸۲ میلیون متر مکعب و برای قطر ۵۶۶ میلیون متر مکعب و در اسفندماه ۹۶ برای ایران ۵۷۰ میلیون متر مکعب و برای قطر همان رقم پیشین یعنی ۵۶۶ میلیون متر مکعب بوده است.
برداشت تجمعی گاز غنی از میدان پارس جنوبی در مردادماه ۹۲ برای ایران ۵۹۶ میلیارد متر مکعب و برای قطر ۱۵۶۰ میلیارد متر مکعب و در اسفندماه ۹۶ برای ایران ۱۲۲۰ میلیون متر مکعب و برای قطر ۲۲۸۰ میلیارد متر مکعب بوده است.
ظرفیت برداشت از لایه های نفتی پارس جنوبی در مردادماه ۹۲ برای ایران صفر بشکه و برای قطر ۳۰۰ هزار بشکه و در اسفندماه ۹۶ برای ایران ۲۵ هزار بشکه و برای قطر همان ۳۰۰ هزار بشکه بوده است.

تجزیه و تحلیل داده های آماری بالا که اگر در اینترنت هم جستجو کنیم وجود دارد را وانهیم به مجالی دیگر اما در این نوشتار با توجه به آنچه گفته شد می خواهم این نکته را بگویم که قطر با تکیه بر همین حوزه مشترک گازی و نفتی، در حال مهیا شدن برای برگزاری جام جهانی پیش رو با بزرگترین، زیباترین و مجهزترین ورزشگاههای جهان که تا کنون چشم بشر دیده که به ورزشگاههای رویایی خوانده می شوند و ما در شمال و بالادست این حوزه بسیار بزرگ و مهم گازی و نفتی جهان محروم از یک ورزشگاه کوچک با کمترین امکانات و تجهیزات که روز گذشته جوانان ورزشکار این شهر برای اعتراض به روند ساخت ورزشگاه شهرشان اقدام به زنجیر کردن و پلمپ کردن تمامی درب های ورزشگاه کرده اند.

 

قطر ورزشگاههایی ساخته که به ورزشگاههای رویایی نامور گشته اند و اینجا یعنی نخل تقی در سایه این غول اقتصادی و انرژی جهان نشسته باشد اما ورزشگاهش سرویس بهداشتی نداشته باشد، چند سال نورافکن ورزشگاه خراب باشد و …، روزها که نبرد آفتاب سوزان و شرجی و هزار و یک آلاینده هوا و آب و خاک نمی گذارد کسی ورزش کند و شبها که آن تیزی و تندی و گزش آفتاب تموز نیست، نورافکن هم خراب باشد و… چه باید کرد و به کجا باید پناه برند؟

در زبان عربی به ورزشگاه می گویند ملعب و به سرگرمی می گویند ملعبه !
بر این باورم که آنجا متولیان امر، ملعب می سازند و اینجا ملعبه! آنجا بهترین مکان با مجهزترین امکانات برای بازی و ورزش و اینجا محلی برای سرگرمی مسئولان و متولیان امر می سازند تا خودشان سرگرم باشند و مردم را به بازی بگیرند…

داریوش محبی
کنشگر زیست محیطی