آخرین اخبار

عسلویه پر از آلودگی است ، آقای مدیر عامل می گوید نه !

سخاوت اسدی مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس عسلویه در مصاحبه ای جالب توجه در دفتر تهران این سازمان به خبرنگاران گفت : ابتلای ساکنان عسلویه به سرطان بر اثر آلاینده‌های منطقه، صحت ندارد و وضعیت آب و هوای عسلویه خوب است.
اشتراک گذاری
13 شهریور 1401
نویسنده : عبدالصمد محمدی
کد مطلب : 144

عبدالصمد محمدی / نایبند :

سخاوت اسدی مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس عسلویه در مصاحبه ای جالب توجه در دفتر تهران این سازمان به خبرنگاران گفت : ابتلای ساکنان عسلویه به سرطان بر اثر آلاینده‌های منطقه، صحت ندارد و وضعیت آب و هوای عسلویه خوب است.

این درحالی است که پیش از این و در 19 خرداد 1401 یعنی چیزی کمتر سه ماه پیش ، عیسی صفوی رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهربه ایرنا گفته بود : «آلودگی اولین تهدیدکننده سلامت شهروندان عسلویه است و برطرف کردن مساله آلودگی عسلویه باید در مجمع سلامت این استان به‌عنوان اولویت اول مطرح شود. »

سید علی هاشمی فرماندار عسلویه نیز در همین نشست گفته : «مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به‌عنوان نماینده عالی وزارت نفت در شهرستان و مسبب اصلی ایجاد این آلایندگی باید در مجمع سلامت حضور یابد. »

قلی نژاد رئیس اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر هم یک روز پیش از آن ، یعنی در 18 خرداد 1401 به خبرگزاری رسمی دولت در مورد تخلفات محیط زیستی شرکت های پارس جنوبی گفته بود : «تا به امروز ۳۵ پرونده قضایی برای واحدهای آلاینده منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس دارد و در موارد مغایر با قانون پرونده مرتبط به آن تشکیل شده است.»

آیا این تخلفات محیط زیستی نشان از آلاینده بودن صنعت در عسلویه نیست؟ چرا رئیس محیط زیست استان بخواهد برای شرکت های اینجا پرونده تشکیل دهد؟ مگر می شود این عدد را به شوخی گرفت؟ این شبهه به وجود می آید که شاید رئیس محیط زیست استان علم کافی نداشته و بی اطلاع است و سازمانی که خودش مسبب آلودگی عسلویه است درست می گوید!

عیسی کلانتری و نماینده های مجلس جنوب استان نیز پیش از این از حجم آلودگی عسلویه انتقاد کرده بودند. کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست بود که گفت : «عمر مردم عسلویه 9 سال کمتر شده و هر کسی در آن ورود کند نمی تواند 24 ساعت دوام بیاورد برای همین هیچ مسئولی حاضر نیست در آن سکونت و یا تردد کند. اصلاح شرایط فعلی عسلویه و نجات انسان ها و حیوانات در آن منطقه نیازمند هزینه ای 30 میلیارد دلاری است و کسی حاضر نیست سودآوری اش را رها کند و به فکر رعایت محیط زیست باشد.»

دکتر شکرالله فرخی مسئول دبیرخانه پایش آلودگی صنایع نفت، گاز و انرژی و اثرات آن بر سلامت که خودش متخصص بیماری‌های سیستم ایمنی و آلرژی است در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ در گفت و گو خبرگزاری ایسنا گفته : در بررسی رسوبات ساحلی منطقه نایبند عسلویه در مقایسه با منطقه‌ی لاور ساحلی (به عنوان منطقه شاهد) فلزات سنگین خطرناک و هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای به عنوان محصولات سمی صنعتی پتروشیمی و گاز منطقه عسلویه مشاهده شد و مشخص شد رسوبات ساحلی منطقه نایبند عسلویه به شدت بالاست. او به این اکتفا نکرده و گفته : در یک مطالعه دیگر که بر روی برخی از آبزیان دریایی مانند صدف‌ها، دیواره و لایه محافظتی صدف‌ها انجام شده، در مقایسه با گروه شاهد، مشاهده شد که غلظت فلزات سنگین به شدت در پوسته صدف‌ها رسوب کرده که این نشان می‌دهد که در سایر آبزیان هم قطعاً وجود دارد.

دبیرخانه‌ی پایش آلودگی‌های صنایع نفت، گاز و انرژی و اثرات آن بر سلامت که موضوع آلودگی عسلویه را پیگیری کرده در یک مطالعه‌ی دیگر بر روی درختان منطقه‌ی نخل تقی و عسلویه و مناطق روستایی و شهری، باز هم غلظت فلزات سنگین را این بار در برگ درختان و درختان مشاهده کردند؛ میزان غلظت این فلزات به شدت بالا بوده است. هر کدام از این فلزات مثل سرب، کادمیم، قلع و آرسنیک دارای اثرات سمی بر روی سلامت انسان هستند و مقدار این فلزات سمی در هوا به قدری زیاد است که علاوه بر رسوب در خاک و ریشه درخت، در برگ درختان نیز رسوب کرده است.

با تعداد اندکی مصاحبه و گفت و گو از مسئولین بالا رتبه شهرستان عسلویه و استان بوشهر و کشور که همگی بر این باورند که آلودگی عسلویه باید از بین برود، می توان پی برد که آلودگی در عسلویه نه تنها برای ساکنین معضل است بلکه پهنای آن فرا منطقه ای و ملی است. در پارس جنوبی از همه طیف ، همه رنگ و همه قوم و قبیله ی این کشور شاغلند که حد اقل 14 روزش را در عسلویه می گذرانند.

 عجیب و غیر منطقی است مدیر عاملی که باید بیش از همه نگران سلامتی نیروهای شاغل و مردم عسلویه باشد و از وضعیت عسلویه با خبر باشد ، اینگونه همه چیز را گل و بلبل ببیند و آفتاب تابستان عسلویه را بخواهد با عینک آفتابی پنهان کند.

فردا دوشنبه منطقه ویژه پارس با دعوت از خبرنگاران استان بوشهر در عسلویه از آنها تجلیل خواهد کرد. از شمال تا جنوب استان ، خبرنگارانی که صدای مردم بوده و هستند . چندین خبر و یادداشت در دفاع از حق داشتن آب و هوای سالم در عسلویه نوشته اند . بین این همه خبرنگار استان کسی مستنداتی در مورد آلودگی خواهد داشت؟ آیا سوالی از این معضل همیشگی عسلویه پرسیده خواهد شد ؟ باید منتظر شد و دید/ نایبند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *